Õpistsenaarium
Õpistsenaariumi ülesehitus
Õppeaine: Loodusõpetus
Klass: 6.klass
Teema: Imetajad
Lõiming teiste ainetega:
Geograafia - loomade geograafiline paiknemine
Eesti keel - õigekiri ja väljendusoskus
Inglise keel - osa materjalist on inglise keeles
Informaatika - veebi kasutamine, õppemängude loomine
Teoreetiline taust
Milliseid IKT- ja teisi vahendeid kasutatakse õppetegevuse läbiviimiseks? Miks on valitud just need vahendid?
Õpetaja kasutab õppetegevuse läbiviimiseks veebikeskkonda (näiteks animaker või animoto), kus on võimalik luua õppevideo või -slaidid, et tutvustada õpilastele uut teemat, nii teema teoreetilist kui ka visuaalset poolt. Õpetaja koostab õpilastele kirjaliku juhendi (kasutades selgitavaid pilte ja täpsustuseks nooli jms), kuidas kasutada programme slaidide ja testide tegemiseks. Samuti teeb õpetaja õpilastele juhendi, kuidas internetis infot otsida ja kasutada.
Järgmises tunnis kasutatakse mõnda keskkonda, et luua sõnapilv/mõistekaart (näiteks Mindomo või Worditout keskkonnas).
Edasi kasutavad õpilased kas arvuteid või nutiseadmeid, et grupitööna luua enda teema kohane slaidiesitlus (iga grupp kasutab endale sobivat keskkonda, kas Google Slides, Powerpoint vm). Lisaks kasutavad õpilased mõnda online testi (näiteks Testmoz või Kahoot) keskkonda, et koostada kaasõpilastele lühike test enda slaidiesitluse kohta.
Järgmises tunnis kasutab iga õpilane enda seadet (telefon/tahvel/läpakas) või selle puudumisel saab seadme koolist.
Eesmärgid
Saada selgeks, kes on imetajad, mis on nende omadused?
Õppida koostama esitlust, arendada suulise ettekande oskust
Silmaringi avardamine (teadmised imetajatest + teadmised erinevatest keskkondadest)
Õppetegevuse osad:
Häälestus ehk sissejuhatus teemasse
Õpetaja juhatab tunni sisse tehes lühikese ülevaate imetajatest. Ülevaadet toetab õpetaja tehtud lühivideo või slaidid imetajatest.
Õpilased jälgivad õpetaja sissejuhatust.
Tegevuse põhiosa
Õpetaja räägib täpsemalt imetajatele omastest omadustest, tutvustab erinevaid imetajaid.
Õpetaja jagab õpilased gruppidesse ja pakub õpilastele erinevaid maailma piirkondi, mille imetajaid õpilased uurima peavad hakkama. Õpetaja jagab õpilastega infootsingu juhendit.
Õpetaja tutvustab õpilastele esitluse koostamise juhendit ja edastab õpilastele ekoolis testkeskkondade juhendid.
Õpetaja käib klassis ringi ja vajadusel aitab õpilasi ja vastab nende küsimustele.
Õpilased tutvuvad imetajate omadustega ja erinevate imetajatega.
Õpilased valivad grupisiseselt piirkonna, mille imetajaid nad uurida soovivad ja kooskõlastavad selle õpetajaga, tutvuvad infootsingu juhendiga.
Õpilased tutvuvad esitluse koostamise juhendiga ja hakkavad otsima infot oma piirkonna imetajate (ja nende elukeskkonna) kohta ning koostavad esitluse. Esitlus jääb koduse tööna lõpetada, samuti jääb kodutööna koostada kaasõpilastele lühike test enda välja toodud imetajate kohta.
Kokkuvõte ja hindamine
Õpetaja kordab üle tunnis õpitu (imetajate omadused) ja kordab üle koduse töö (esitluse lõpetamine ja lühikese testi koostamine). Hindamist tunnis ei toimu.
Õpilased arutavad koos õpetajaga tunnis õpitu ja kodutöö nõudmiste üle.
Järgmine tund
Sissejuhatus
Õpetaja palub õpilastel mõistekaarti või sõnapilve (näiteks Mindomo või Worditout keskkonnas) täiendada imetajatega seonduvate mõistete ja omadustega. Kui kaart valmis, arutatakse üheskoos kõik mõisted ja sõnad läbi.
Õpilased lisavad mõisteid ja sõnu sõnapilve või mõistekaarti, seejärel arutavad kaasa, et kuidas need sõnad on imetajatega seostuvad.
Tegevuse põhiosa
Õpetaja laseb õpilastel oma esitlused ette kanda ja testid sooritada. Õpetaja kommenteerib lühidalt peale igat esitlust õpilaste tööd.
Õpilased kannavad rühma kaupa oma esitlused klassikaaslastele ette ja peale igat esitlust teevad klassikaaslased läbi testi, et kontrollida, kui palju neile esitlusest meelde jäi.
Kokkuvõte ja hindamine
Õpetaja võtab esitlused kokku, ja annab üldise hinnangu õpilaste tööle ja teema omandamise kohta. Õpetaja kordab õpilastega olulisema ja huvitavama info, mis imetajaid puudutab, üle.
Õpilased annavad hinnangu nii enda kui ka teiste tehtud tööle.
Kommentaarid
Postita kommentaar